ochrona danych osobowych

 OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

KONTAKT

Samorządowy Zespół
Szkolno-Przedszkolny nr 2
PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE NR 2
Chełmek, ul. Brzozowa 9
 tel./fax 33 846 12 97
kadry@szspchelmek.pl 

konto bankowe
Bank PKO BP
77 1020 2384 0000 9202 0218 3556 

Inspektor Danych Osobowych

668 620 696

 

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 
Home logopeda RADY DLA RODZICÓW
RADY DLA RODZICÓW PDF Drukuj Email

 

         Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym często zastanawiają się czy ich dziecko mówi poprawnie, czy rozwój mowy przebiega prawidłowo, czy też może jest opóźniony lub zaburzony. Jeśli Ty jako rodzic masz takie wątpliwości, zgłoś się do logopedy.

      Już w najbliższej przyszłości sposób mówienia będzie miał ogromny wpływ na życie Twojego dziecka. Dzisiejsze zaniedbania będzie słychać latami, dlatego lepiej martwić się na zapas, niż przeoczyć coś niepokojącego. Dlatego wsłuchaj się uważnie w to, jak Twoje dziecko komunikuje się ze światem, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zwróć się o pomoc do logopedy- specjalisty zajmującego się zaburzeniami mowy.

Wcześnie rozpoznane zaburzenia można zlikwidować odpowiednimi ćwiczeniami.

 

   Aby Twoje dziecko mówiło pięknie

 

10 rad - aby rozwijać mowę Twojego dziecka

  1. Ucz słuchania - jeśli niepokoi Cię słuch dziecka, skontaktuj się z lekarzem. Dobry słuch to dobry start do poprawnego mówienia.
  2. Gimnastykuj buzię dziecka - dbaj o prawidłowe oddychanie, gryzienie, żucie i połykanie TO TEŻ ĆWICZENIE!!! Często gimnastykujcie przed lustrem buzię - wargi, język.
  3. Baw się z dzieckiem - śpiewaj, tańcz, rymuj. Mów do dziecka wolno, używaj prostych zdań. Patrz na dziecko i modeluj głos. Przypomnij sobie stare zabawy paluszkowe np. "Ważyła sroczka" itp.
  4. Ucz prostych wierszyków i piosenek - gdakajcie, miauczcie, kwaczcie... Ćwiczą one pamięć słuchową, rozwijają wyobraźnię.
  5. Rysuj i maluj z dzieckiem. Gdy rysujesz, odruchowo mówisz wolniej - dziecku łatwiej zrozumieć Twoje słowa.
  6. Dmuchajcie i chuchajcie - Zadbaj, by dziecko, gdy nie mówi, oddychało przez nos - to zdrowe. Bawcie się razem w dmuchawce, chuchanie - to pomoże dziecku lepiej gospodarować powietrzem- wszak mówimy na wydechu.
  7. Wyliczajcie, układajcie "Ele mele dutki..." itp., to doskonały trening pamięci słuchowej.
  8. Nazywajcie kolory - "żółty jak słońce", wymyślajcie proste zagadki: "ma cztery łapy i szczeka". Opanowanie nazw kolorów to dla wielu dzieci trudny orzech do zgryzienia. Dlatego warto bawić się w wyszukiwanie przedmiotów w określonej kolorystyce itp. To nie tylko nauka barw, ale też bogacenie zasobu słownictwa.
  9. Ruszaj się z dzieckiem - skaczcie, biegajcie, turlajcie się. Pamiętaj: sprawność fizyczna całego ciała, także dłoni, jest bardzo ważna dla harmonijnego rozwoju mowy Twojego dziecka.
  10. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Twojemu dziecku. Pamiętaj, aby treść książki była dostosowana do wieku dziecka. Czytanie zbuduje więzi między Wami, dziecku zapewni emocjonalny rozwój, wzbogaci słownik, rozwinie pamięć i wyobraźnię. W przyszłości nawyk słuchania i czytania uchroni Twoją pociechę przed uzależnieniem od telewizji i komputera.