Home z życia przedszkola
rok szkolny 2017/2018
GMINNA OLIMPIADA SPORTOWA "BEZPIECZNE WAKACJE" PDF Drukuj Email

16.05.2018 r. w Samorządowym Zespole Szkół odbyła się Gminna Olimpiada Sportowa pod hasłem "Bezpieczne wakacje", w której brały udział 4-osobowe drużyny z grup dzieci 5,6-letnich z przedszkoli z Chełmka, Gorzowa i Bobrku. Nasze przedszkole dumnie reprezentowały grupy "Biedroneczki" i "Stokrotki".
Celem olimpiady było:
- kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole,
- kształtowanie sprawności fizycznej,

Więcej…
 
PORANEK Z BAJKA- STOKROTKI PDF Drukuj Email

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2018 dzieci z grupy Stokrotki uczestniczyły w plenerowej imprezie pt.” Poranek z bajką” zorganizowanej przez Bibliotekę Miejską w Chełmku.

Z przedszkolakami spotkała się kosmetyczka Barbara Adamczyk-Mastalerz, która przeczytała bajkę pt. „Salon piękności kaczki Paulinki”. Następnie dzieci dzieliły się wrażeniami z bajki i zgadywały zawód zaproszonego gościa. Pani kosmetyczka opowiedziała im o swojej pracy i pokazała akcesoria, których używa.

Więcej…
 
PORANEK Z BAJKĄ -PSZCZÓŁKI PDF Drukuj Email

Dnia 10.05.2018r. dzieci z grupy "Pszczółki" udały się do Biblioteki Publicznej. Na miejscu czekali na nas strażacy oraz panie bibliotekarki. Panowie strażacy przeczytali dzieciom bajki, a następnie opowiedzieli o swojej pracy oraz poinformowali dzieci o tym, jak postępować w obliczu niebezpieczeństwa związanego z ogniem. Na koniec przedszkolaki mogły dokładnie obejrzeć wóz strażacki oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze strażakami.

Więcej…
 
PORANEK Z BAJKĄ- ZAJĄCZKI PDF Drukuj Email

Dzieci z grupy „Zajączki” w dn. 14.05.2018 na zaproszenie pań z Biblioteki Publicznej w Chełmku uczestniczyły w akcji „XV OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2018”. W plenerowym otoczeniu ksiądz Rafał Ryczek czytał dzieciom opowiadanie pt. „Jagodowy staw” autorstwa Josh i Dottie McDowell il Nielsen.

Dzieci rozmawiały z gościem o bezpieczeństwie i zasadach wprowadzanych przez rodziców i opiekunów. Przedszkolaki doszły do wniosku, że zasady są ustanawiane dla ich dobra.

Więcej…
 
POWIATOWE SUKCESY WYCHOWAWCY I DZIECI Z PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 2 W CHELMKU PDF Drukuj Email

      Przedszkole Samorządowe w Zaborzu oraz Spółka Studio Trefl S.A. z siedzibą w Sopocie zorganizowały konkurs pt. „SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU Z RODZINĄ TREFLIKÓW”, do którego zaprosiły nauczycieli wychowania przedszkolnego z powiatu oświęcimskiego. Celem przedsięwzięcia było promowanie bajki „Rodzina Treflików” wyprodukowanej przez Studio Trefl w reżyserii Marka Skrobeckiego”. Zadaniem uczestnika konkursu było napisanie scenariusza zajęć dydaktycznych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Nauczycielka Przedszkola Samorządowego nr 2 w Chełmku – mgr Jolanta Wolna przystąpiła do zmagań konkursowych i zajęła I miejsce w konkursie powiatowym.

Więcej…
 
NADLATUJE SMOG PDF Drukuj Email

W grupie „Misie” nauczycielki kształtują aktywne postawy proekologiczne realizując tematy związane z ekologią i ochroną środowiska. Często poruszają bardzo ważny temat SMOGU, o którym przedszkolaki wiele wiedzą. Ich świadomość w zakresie przyczyn i skutków problemu zanieczyszczenia powietrza jest systematycznie utrwalana poprzez takie działania jak: oglądanie filmów edukacyjnych, pogadanki, spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki, uczestniczenie w zajęciach dydaktycznych.

Więcej…
 
"MISIE" segregują śmieci PDF Drukuj Email

smiec        Dzieci z grupy „Misie” wraz z wychowawcami - Jolantą Wolną i Elizą Pędzialek –Krysta już po raz drugi zaprosiły do Przedszkola Samorządowego nr 2 w Chełmku Panią Anastazję z Urzędu Miasta. Pani Anastazja w ciekawy sposób opowiedziała przedszkolakom o selektywnej zbiórce odpadów w gminie Chełmek. Przedszkolaki dowiedziały się, dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna, co dzieje się z odpadami i jak je można wykorzystać. Pięciolatki pod okiem gościa segregowały odpady do worków odpowiedniego koloru. Dzieci wzbogaciły swoje wiadomości i słownictwo. Słowo „recykling” nie jest już obce. Spotkanie zakończyło się wspólną grą edukacyjną pt. „Nauka z Marcelem czyni EKO bohaterem”. Gra utrwaliła wiadomości dotyczące prawidłowej segregacji odpadów.

Więcej…
 
PORANEK Z BAJKĄ -SŁONECZKA PDF Drukuj Email

„Poranek z Bajką” –SŁONECZKA, uczestniczyły w czytelniczej akcji w plenerze, zorganizowanej przez Bibliotekę. W trakcie której miały okazję spotkać się z weterynarzem, który opowiadał o swojej pracy i czytał bajki o zwierzętach.

Słoneczka, dziękują za bardzo miły i pouczający poranek.

Więcej…
 
ZDROWE CZY NIE ZDROWE- PIRAMIDA ŻYWIENIOWA PDF Drukuj Email

W ramach programu „Akademia Zdrowego Przedszkolaka” dzieci z grupy „Biedroneczki” przypomniały wiadomości na temat zdrowego odżywiania w oparciu o Piramidę Żywienia       i Aktywności Fizycznej. Przedszkolaki segregowały produkty spożywcze do „zdrowego” i „niezdrowego” koszyka, wykazując się wiedzą na temat właściwości tych produktów. Dzieci dowiedziały się także, jakie są skutki jedzenia słodyczy. Wysłuchały także zdań o odżywianiu, wskazując, czy są prawdą czy fałszem. Na zakończenie ułożyły Piramidę Żywienia z rozsypanki.

Więcej…
 
DZIEŃ FLAGI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ PDF Drukuj Email

Jednym z zadań edukacji przedszkolnej jest rozbudzenie w najmłodszych zainteresowań Ojczyzną i kształtowanie poczucia dumy z przynależności narodowej. Dlatego też w związku ze zbliżającym się Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się zajęcia przypominające historię państwa polskiego, rozmowy na temat  symboli narodowych: flagi, godła, hymnu. W tematykę święta flagi wprowadził dzieci film edukacyjny pt. „Polskie Symbole Narodowe” a także piosenka pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

Więcej…
 
TRADYCJE ŚWIĄT WIELKANOCNYCH PDF Drukuj Email

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, toświęta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. Nauczenie dzieci zwyczajów, tradycji polskich jest elementem łączności między pokoleniami, jest to również element wychowania patriotycznego i kulturalnego.

Tuż przedWielkanocą, w grupie „Zajączki” odbyło się spotkanie przedświąteczne z rodzicami. Tego dnia dzieci już od rana nie mogły się doczekać występu i przyjścia bliskich,gdyż uczestnictwo rodziców w

Więcej…
 
DZIEŃ ZWROTÓW GRZECZNOŚCIOWYCH PDF Drukuj Email

26 kwietnia 2018 był w naszym przedszkolu „Dniem zwrotów grzecznościowych”. We wszystkich grupach dzieci rozmawiały o konieczności stosowania zwrotów: proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry, do widzenia. Podczas pogadanek przewijały się teksty wierszy, zagadek i piosenek utrwalających nawyk stosowania tych magicznych słów w codziennym życiu.

Więcej…
 
DBAMY O HIGIENĘ JAMY USTNEJ PDF Drukuj Email

W ramach programu „Akademia Zdrowego Przedszkolaka” dzieci z gr. „Zajączki” uczestniczyły w pogadance edukacyjnej o tematyce profilaktyki stomatologicznej przeprowadzonej przez pielęgniarkę Małgorzatę Dziąba. Pani pielęgniarka omówiła z dziećmi zagadnienia jak należy dbać o higienę oraz jak prawidłowo czyścić ząbki. Sześciolatki szczególnie dbają o swoje ząbki.

Więcej…
 
WIEMY CO TO RECYKLING PDF Drukuj Email

Wiemy, co to recykling

W dniu 19.04. w grupie „Biedroneczki” odbyły się zajęcia plastyczno-ekologiczne w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Tematem zajęć było zagadnienie segregowania śmieci. Dzieci dowiedziały się, na czym polega recykling poprzez wysłuchanie opowiadania pt. „W pogoni za Zrobkiem” i segregowanie śmieci do odpowiednich koszy. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawie ruchowej „Śmieci do kosza”. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace plastyczne będące ilustracjami do wysłuchanego opowiadania.

Więcej…
 
WIOSNA W POLU- POZNAJEMY PRACĘ ROLNIKA PDF Drukuj Email

W ramach Akademii Zdrowego Przedszkolaka dzieci z gr „Zajączki” uczestniczyły w cyklu zajęć „Wiosna w polu- poznajemy pracę rolnika” ze szczególnym zwróceniem uwagi na temat „Zboża zjadamy, bo energię z nich mamy!”. Przedszkolaki miały okazję poznać wygląd zbóż oraz produkty zbożowe z nich otrzymywane. Rozmawiały o konieczności ich spożywania dla prawidłowego odżywiania. Poznały również etapy powstania chleba od siewu ziarna do kupna go w sklepie.

Więcej…
 
ZDROWE CZY NIE ZDROWE PODSUMOWANIE PDF Drukuj Email

W ramach programu „Akademia Zdrowego Przedszkolaka” dzieci z grupy „Zajączki” uczestniczyły w akcji „Zdrowy brzuszek mam, o odporność dbam”. Na zajęciach z zakresu żywienia, które opiera się na aktualnie obowiązującej Piramidzie Żywienia i Aktywności Fizycznej dzieci kształtowały postawę prozdrowotną, utrwalały wiadomości na temat budowy Piramidy Żywienia, zawartości poszczególnych pięter oraz zdrowego odżywiania się.

Więcej…
 
KOLOROWA CHEMIA PDF Drukuj Email

Dzieci z grupy „Zajączki” gościły chemika - panią Katarzynę Nalepa. Pani Kasia wyjaśniła niektóre pojęcia chemiczne np.: co to jest zlewka? bagietka? probówka? i opowiedziała o pracy chemika.

Przeprowadziła interesujące i bezpieczne doświadczenia, które zarazem bawiły i uczyły. Wprowadziła dzieci w „kolorowy świat chemii”. Pokazała, że nauka chemii może być ciekawa, kolorowa i zabawna. Nawet najmłodsi mogą zamienić się w prawdziwych chemików.

Więcej…
 
UWAGA ALARM ! SMOGO SMOK! PDF Drukuj Email

Uwaga alarm! Smogo Smok!

Temat czystości powietrza i smogu jest w dzisiejszych czasach bardzo ważny. Powinniśmy o nim mówić i edukować dzieci, by wiedziały jak ważne jest dla ludzi czyste powietrze i co jest szkodliwe dla środowiska.

Dzieci z gr. „Zajączki” zapoznały się z tematyką zanieczyszczenia powietrza oraz ze znaczeniem powietrza w życiu człowieka.

Więcej…
 
CO DYMI, CO TRUJE, CO ZDROWIE NAM RUJNUJE PDF Drukuj Email

W ramach programu „Czyste powietrze wokół nas” w grupie „Zajączki” odbyły się zajęcia „Co dymi, co truje, co zdrowie nam marnuje”.

Dzieci wybrały się w podróż z Dinusiem bohaterem programu, gdzie:

- poznały rodzaje dymów, przyczyny wydobywania się ich,

- dowiedziały się o szkodliwości dymów dla środowiska i dla nas samych,

- zapoznały się ze znaczeniem powietrza w życiu człowieka,

Więcej…
 
PRZEDSZKOLAKI PAMIĘTAJĄ O DNIU ZIEMI PDF Drukuj Email

20 KWIETNIA dzieci z naszego przedszkola wyruszyły w barwnym korowodzie, aby uczcić zbliżający się DZIEŃ ZIEMI. Przedszkolaki zabrały ze sobą wykonane wcześniej plakaty, w których zachęcały do działań na rzecz naszej planety. Na co dzień w naszym przedszkolu odbywa się szereg zajęć dydaktycznych, które mają uświadomić dzieciom zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia powietrza i wody. Rozmawiamy o konsekwencjach smogu oraz konieczności oszczędzania wody. Dzień Ziemi to jeszcze jedna okazja do tego, by utrwalać proekologiczne nawyki naszych przedszkolaków.

Więcej…
 
ZDROWIE NA TALERZU PDF Drukuj Email

W dniu 13 kwietnia w grupie „Kwiatuszki” w ramach projektu Akademia Zdrowego Przedszkolaka odbyły się zajęcia pt. „Zdrowie na talerzu kluczem do szczupłej sylwetki”. Celem zajęć było zdobycie przez dzieci wiedzy na temat przyczyn  i skutków otyłości oraz zachęcenie do aktywnego trybu życia i zdrowego odżywiania. Dzieci dowiedziały się również czym jest piramida zdrowego żywienia, a także jakie produkty należy jeść, aby dostarczyć organizmowi potrzebne składniki.

Więcej…
 
LEKCJA MUZYKI PDF Drukuj Email

Przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w lekcji muzycznej zorganizowanej przez Łódzkie Biuro Koncertowe „WIRTUOZ”.        

Panowie: Marcin Błoszyk, Marek Maciejewski i Maciej Malec zaproponowali dzieciom wspaniałą podróż w MUZYCZNY ŚWIAT DIXIELANDU. Poprzez zabawy z instrumentami oraz prezentację utworów, muzycy starali się wprowadzić słuchaczy w zaczarowany świat muzyki.

Więcej…
 
GRZECZNE DZIECI SEGREGUJĄ ŚMIECI PDF Drukuj Email

Nasze przedszkole bierze udział w akcji "Kubusiowi Przyjaciele Natury". Z tej okazji 10 kwietnia 2018 roku w grupie "Pszczółki" odbyły się zajęcia pt. "Grzeczne dzieci segregują śmieci". To właśnie podczas nich przedszkolaki dowiedziały się, jak sortuje się odpady i po co właściwie się to robi? Dlaczego taka ekologiczna postawa jest pożyteczna i jak pomaga naszemu środowisku - planecie Ziemi. W trakcie zajęć "Pszczółki" posprzątały salę, segregując śmieci zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami.

Więcej…
 
MOBILNE PLANETARIUM PDF Drukuj Email

W dniu 10.04.2018r. wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w pokazie Centrum Rozwoju Edukacji EUREKA. Placówkę odwiedziło Mobilne Planetarium ORBITEK. Razem z bohaterem o imieniu Orbitek dzieci zwiedziły Drogę Mleczną, obserwowały planety, zobaczyły Księżyc i „wylądowały” na Marsie. Dowiedziały się, skąd się bierze wschód i zachód Słońca oraz rozmawiały o znakach zodiaku. Zajęcia były bardzo interesujące i dostarczyły wielu wrażeń.

Więcej…
 
ODPORNOŚĆ NA TALERZU PDF Drukuj Email

Dzieci z grupy "Pszczółki" biorą udział w projekcie Akademia Zdrowego Przedszkolaka. 9 kwietnia 2018 r. odbyły się zajęcia pt. "Odporność na talerzu". To właśnie podczas nich przedszkolaki dowiedziały się wielu cennych informacji na temat odżywiania. Poznały produkty spożywcze, które zawierają witaminę A, B6, C oraz cynk i selen. Dowiedziały się, że niektóre owoce i warzywa traktujemy, jak lekarstwo i jemy wtedy, gdy czujemy się chorzy. Podczas zajęć dzieci przypomniały sobie również, jak ważna jest higiena osobista oraz regularne ćwiczenia.

Więcej…
 
CO DZIEJE SIĘ, GDY LUDZIE PALĄ PAPIEROSY PDF Drukuj Email

W dniu 05.04.2018 r.w grupie "Biedroneczki" odbyły się zajęcia pod hasłem "Co dzieje się, gdy ludzie palą papierosy?". Zajęcia, które odbyły się w ramach programu "Czyste powietrze wokół nas" miały na celu zwiększenie świadomości dzieci na temat szkodliwości dymu tytoniowego na nasze zdrowie. Dzieci słuchały piosenki o Dinusiu, który nie lubi palaczy oraz wysłuchały historyjki o podróży pociągiem. Brały udział w zabawie pantomimicznej - dzieci pokazały, jak dym szkodzi zdrowiu. Na zakończenie dzieci kolorowały postać Dinusia.

Więcej…
 
BY POWIETRZE BYŁO CZYSTE PDF Drukuj Email

Ponieważ w ostatnim czasie na terenie województwa małopolskiego odnotowano występujące przekroczenia obowiązujących norm zanieczyszczeń w powietrzu, z myślą o bezpieczeństwie naszych dzieci, rodzic z grupy Misie, przekazał na ręce nauczycielek mgr Elizy Pędziałek-Krysta oraz mgr Jolanty Wolnej, broszury, które stały się inspiracją do przeprowadzenia zajęć we wszystkich grupach

Więcej…
 
ZDROWY BRZUSZEK MAM-O ODPORNOŚĆ DBAM PDF Drukuj Email

Dzieci z grupy Misie w ramach kolejnej akcji Akademia Zdrowego Przedszkolaka, pod hasłem: „Zdrowy brzuszek mam – o odporność dbam” , wzięły udział w zajęciu pod tytułem Bakterie i wirusy. Dowiedziały się że, nie wszystkie bakterie są złe, że bakterie, które znajdują się w brzuszku - większość bakterii żyje w jelicie grubym - są dobre i są odpowiedzialne za trawienie tego, co zjemy. Inne bakterie, które zamieszkują na człowieku też są dobre, bo chronią nas przed tymi złymi bakteriami i wirusami, które powodują choroby.

Więcej…
 
TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE PDF Drukuj Email

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi dniu 27 marca dzieci z grupy „Biedronki” zaprosiły do przedszkola swoich bliskich. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a rodzice mieli okazję posłuchać krótkiego występu muzyczno – wokalnego swoich pociech, obejrzeć zajęcia na temat zwyczajów świątecznych oraz wspólnie z dziećmi wykonać wielkanocnego zajączka i skosztować świątecznych wypieków.

Więcej…
 
PRZYSZŁA WIOSNA I ŚWIETA WIELKANOCNE PDF Drukuj Email

27 marca 2018 rok w grupie „Kwiatuszki” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców       pt. „Przyszła wiosna i święta wielkanocne”. Podczas zajęć dzieci wykazywały się wiedzą na temat tradycji malowania jajek, odszukiwały ilustracje na podstawie wskazówek, tworzyły z nich historyjkę obrazkową, układając w odpowiedniej kolejności odnalezione ilustracje oraz opowiadając przebieg zdarzeń. Brały również udział w wielkanocnej zabawie ruchowej oraz w zabawie rozwijającej spostrzegawczości,

Więcej…
 
WIELKANOCNE CUDA PDF Drukuj Email

27 marca 2018r. W grupie dzieci 3-letnich - "Pszczółki" - odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. "Wielkanocne Cuda ". Rodzice naszych Przedszkolaków mogli zobaczyć jak ich pociechy radzą sobie z różnymi zadaniami oraz posłuchać świątecznej piosenki. Wszystkie dzieci aktywnie brały udział w zabawach, a także chętnie odpowiadały na pytania dotyczące Świąt Wielkanocnych.
Na zakończenie zajęć dzieci wręczyły rodzicom samodzielnie wykonane, drewniane pisanki.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia1234następnaostatnia»

Strona 1 z 4