Home z życia przedszkola ROK SZKOLNY 2018/2019
rok szkolny 2018/2019
ZABAWA LUDOWA PDF Drukuj Email
wtorek, 20 listopada 2018 10:42

W ramach Projektu „Piękna Nasza Polska Cała” dzieci z grupy „Kotki” w dniu 9 listopada uczestniczyły w zajęciach podczas których poznały zabawę ludową pt. „Zajaczek”. Tradycyjne zabawy ludowe wywodziły się najczęściej ze starych obrzędów, zwyczajów, i nawiązywały do wydarzeń historycznych. Opierały się głównie na naśladownictwie. Z czasem wzbogacono je o nowe elementy twórcze i rekwizyty. Dawniej w zabawach uczestniczyli wszyscy mieszkańcy wsi – dorośli, dzieci, młodzież. Z czasem stały się one domeną tych najmłodszych.

 

 

Więcej…
 
Projekt Edukacyjny w grupie "SÓWKI" PDF Drukuj Email
wtorek, 20 listopada 2018 10:59

08.11.2018 roku przedszkolaki z grupy „Sówki” w ramach uczestnictwa w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”, wzięły udział w zajęciach mających na celu zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi. Dzieci poznały - godło, flagę oraz hymn. Miały również możliwość poznania barw narodowych. Dzieci w ramach projektu układały puzzle, które były w kształcie dużego godła oraz kolorowały flagę polski.

   Międzynarodowy Projekt Edukacyjny jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków -100 rocznicę odzyskania niepodległości. Prowadzone w ramach projektu zajęcia mają na celu kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski.

Więcej…
 
100- LECIE NIEPODLEGŁOŚCI.POKAŻ RADOŚĆ, PRZEDSZKOLAKU! PDF Drukuj Email

maly mis       Dzieci z grupy „Pszczółki” biorą udział w projekcie „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Z tej okazji przez 39 dni przedszkolaki zgłębiały swoją wiedzę historyczną wspólnie z Misiem Tadziem. Wysłuchały między innymi legendy o Lechu, Czechu i Rusie, kolorowały kokardy narodowe, czy wyjaśniały słowo „patriota”.

       9.11.2018 r. „Pszczółki” zaprosiły rodziców na wspólne świętowanie wielkiego dnia, jakim była setna rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Występ rozpoczęło zaśpiewanie Hymnu Polski. Uroczystość uświetniły piosenki oraz wiersze patriotyczne. Na zakończenie występu dzieci pochwaliły się swoimi pracami, dotyczącymi naszego kraju.

Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor, a także wszystkim rodzicom za obecność na naszej uroczystości!

Więcej…
 
ZAWODY SPORTOWE „BIAŁO-CZERWONI” PDF Drukuj Email

      W ramach projektu „Piękna nasza Polska cała” z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości” dzieci z grup „Biedroneczki” i „Kwiatuszki” wzięły udział w zawodach sportowych pod hasłem „Biało-Czerwoni”. Celem tych zawodów była integracja grup przedszkolnych, kształtowanie zasad zdrowej rywalizacji i wdrażanie do aktywnego i zdrowego spędzania wolnego czasu. Dzieci starsze z grupy „Biedroneczki” dzielnie zmagały się w konkurencjach sportowych, a dzieci młodsze z grupy „Kwiatuszki” dopingowały swoich starszych kolegów. Atmosfera na zawodach była wspaniała, jak na prawdziwym turnieju sportowym. Dzieci pokonywały konkurencje zgodnie z zasadami fair play. Na zakończenie otrzymały medale za udział w tym wydarzeniu sportowym.

     Wszyscy bawili się znakomicie, zarówno zawodnicy, jak i kibice.

Więcej…
 
„BIEDRONECZKI” Z WIZYTĄ W KOMENDZIE POWIATOWEJ PDF Drukuj Email

strazak5     06.11.2018 r. grupa „Biedroneczki” uczestniczyła w wycieczce do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Chrzanowie. Dzieci mogły uczestniczyć w szkoleniu na temat bezpiecznego zachowania w przypadku pożaru. Obejrzały multimedialną prezentację, która przybliżyła w przystępny i atrakcyjny dla dzieci sposób zagadnienia bezpieczeństwa. Przedszkolaki poznały bohaterów Iskierkę i Płomyka, którzy towarzyszyli im w poznawaniu zasad bezpiecznego zachowania w domu i w przedszkolu. Dzieci dowiedziały się o znaczeniu znaków ewakuacyjnych i pożarowych, poznały prawidłową procedurę wzywania straży pożarnej i sposoby reagowania w przypadku pożaru.

Więcej…
 
"BIEDRONECZKI" ROZMAWIAJĄ O ZWIERZĘTACH DOMOWYCH PDF Drukuj Email

pies york
      Dzieci z grupy "Biedroneczki" w ramach tematyki "Nasi ulubieńcy" rozmawiały o zwierzętach domowych i sposobach opieki nad nimi. Z tej okazji Milenka wraz ze swoją mamą przyprowadziła swojego pupila - pieska rasy York. Dzieci mogły dowiedzieć się, czym charakteryzuje się rasa York i jaka jest jego pielęgnacja i prawidłowe żywienie. Yorki posiadają miękkie i delikatne włosy zamiast sierści. Psy te muszą być regularnie czesane, przycinanie włosów następuje zazwyczaj dwa razy w roku. Yorki zachowują włosy na zimę, gdyż chronią je przed zimnem. Jednak pieski te są bardzo wrażliwe i delikatne, dlatego ważne jest zaopatrzenie jego garderoby w ciepłe ubranka, które pozwolą im przetrwać mrozy.

Więcej…
 
WYCIECZKA AUTOKAROWA SŁONECZEK PDF Drukuj Email

30.10.2018 „SŁONECZKA” wyruszyły na wycieczkę do Parku Family Fun w Oświęcimiu. Dla niektórych Słoneczek, był to pierwszy wyjazd bez rodziców. Naturalną potrzebą dzieci są ruch i zabawa, dlatego w tym miejscu czuły się jak ryby w wodzie! Pokonywanie przeszkód dawało chłopcom i dziewczynkom wiele radości. Zjazdy na zjeżdżalni, skoki na trampolinach, jeździki, tory przeszkód...zabawom nie było końca!

Więcej…
 
POCZYTAJ MI ... KOTKI PDF Drukuj Email

W piątek 26. października w grupie Kotki gościła dh. Barbara Kania. Przeczytała ona dzieciom kilka utworów polskich pisarzy  min. Wiery Badalskiej, Wandy Chotomskiej i Danuty Gellner. Dzieci uczestniczyły w zabawie ortofonicznej podczas której naśladowały odgłosy wydawane przez ptaki i zwierzęta występujące w przeczytanych utworach. Wielką atrakcją dla dzieci był również strój naszego gościa czyli mundur harcerski. Kto wie może któryś kotek już niedługo zostanie zuchem?

Więcej…
 
PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA- MOTYLKI PDF Drukuj Email

26.10.2018r. przedszkolaki z grupy „Motylki”, w ramach uczestnictwa w Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”, wzięły udział w zajęciach mających na celu zapoznanie dzieci ze strojem ludowym naszego regionu. Dzieci zapoznały się z bogato zdobionym ubiorem krakowskim, który jako jedyny spośród polskich strojów ludowych uznawany jest dziś za narodowy. Miały możliwość przymierzyć poszczególne elementy stroju takie jak wianek, czapka krakuska czy kaftan z ciemnego sukna. Efektem zajęć jest również grupowa praca plastyczna.

Więcej…
 
PSZCZÓŁKI POZNAJĄ ZAWÓD MUZYKA PDF Drukuj Email

25 października grupę „Pszczółki” odwiedził nietypowy gość. Był nim muzyk. Dzięki Panu Sebastianowi dzieci poznały zawód muzyka, słuchały informacji na temat orkiestry oraz tego, kto nią dyryguje. Wszystkie dzieci z zainteresowaniem słuchały utworów granych na trąbce oraz odgadywały je. Pan opowiedział także, że każdy muzyk, tak jak sportowiec musi mieć tzw. „rozgrzewkę”. Dzieci wspólnie z gościem próbowały wykonać ćwiczenia oddechowe. Dzięki temu spotkaniu dzieci mogły zobaczyć trąbkę, usłyszeć jej brzmienie oraz spędzić miło czas.

Więcej…
 
PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA- SŁONECZKA PDF Drukuj Email

25.10.2018r. dzieci z grupy „SŁONECZKA”, uczestniczyły w Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”. Na zajęciach, słuchały wiersza Marcina Przewoźniaka ,,Polskie symbole” . Dzieci nie tylko słuchały wiersza, uczyły się go na pamięć oraz wskazywały symbole narodowe w poetycki sposób ukazane w wierszu.

Więcej…
 
DZIEŃ UŚMIECHU PDF Drukuj Email

24 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Uśmiechu. Na pomysł świętowania tego dnia wpadł artysta Harvey Ball, który w 1963 roku stworzył „smiley’a” – słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle. Z czasem Ball był coraz bardziej zaniepokojony komercjalizacją żółtego znaczka i tym, że ludzie zapomnieli o jego oryginalnym przesłaniu. W ten sposób wpadł na pomysł zorganizowania Światowego Dnia Uśmiechu – dnia, w którym wszyscy powinni dużo się uśmiechać i poświęcić większą uwagę dobrym uczynkom.

Więcej…
 
CZTERY MILE ZA PIEC PDF Drukuj Email

W październiku nasze przedszkole odwiedził Teatrzyk "Skrzat" z Krakowa z bajką pt. "Cztery mile za piec" autorstwa M. Konopnickiej.

Była to ciepła i pełna humoru opowieść o przygodach Zosi, która poszukiwała swojej zaginionej laleczki. Aby ja odnaleźć musiała udać się do Baśniowej Krainy. Na swej drodze spotykała różne postacie, które pomagały jej odnaleźć właściwą drogę.

Historia szmacianej lalki Petroneli bardzo nas zaciekawiła, tym bardziej, że mogliśmy wziąć udział w przedstawieniu, jako aktorzy. Dziewczynki zamieniły się w "gąski", a chłopcy - w "jaworowych ludzi".

Więcej…
 
KOTKI SADZĄ KWIATY CEBULOWE PDF Drukuj Email

W dniu 23.10.2018 dzieci z grupy "Kotki" sadziły cebulki kwiatów, które zakwitną wiosną. Były to krokusy i hiacynty. Dzieci porównywały wielkość cebulek, ich wygląda i kształt. Poznawały również działanie "sadzarki" do cebul kwiatowych.

Teraz z niecierpliwością będą czekać do wiosny by zobaczyć efekty swojej pracy.

Więcej…
 
KOTKI I KWIATUSZKI PIEKĄ CHLEB PDF Drukuj Email

Dzieci z grup Kotki i Kwiatuszki piekły chleb. Dzieci poznały zasady działania specjalnego automatu, oglądały sposób dodawania produktów, etapy mieszania i wyrastania a na końcu pieczenia. Omówiono także zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Wspólne działania były podsumowaniem zdobytej wiedzy na temat chleba oraz pracy piekarza. Zajęciom towarzyszyły także piosenki i zabawy kołowe.

Więcej…
 
MISIE POZNAJĄ ZAWÓD FOTOGRAF-REPORTER PDF Drukuj Email

W czwartek odwiedził nas tata Krzysia - Pan Paweł, który zajmuje się fotografowaniem i relacjonowaniem wydarzeń w naszej gminie. Starszaki miały możliwość zobaczenia profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Nasz gość w bardzo atrakcyjny sposób przybliżył dzieciom zawód fotografa- reportera. „Misie”z zaciekawieniem słuchały jak pan opowiada o swojej pracy i o tym, jak spotyka ciekawych ludzi, z którymi rozmawia, a następnie ich fotografuje. Największą radość sprawił Fotografprzedszkolakom, gdy robił im zdjęcia.

Więcej…
 
MISIE LEKCJA PRZYRODY PDF Drukuj Email

Problem ochrony przyrody i środowiska jest bardzo ważny dla człowieka, dlatego szacunek dla otaczającej przyrody staramy się w naszym przedszkolu wpajać dzieciom od najmłodszych lat. Organizowane min. zajęcia, wycieczki pozwalają realizować ten cel.

19 października Pani Anastazja - mama Marysi, zapoznała dzieci z grupy „Misie” ze swoim zawodem oraz stanowiskiem pracy jako Inspektor Ochrony Przyrody w Gminie Chełmek, a następnie w sposób ciekawy i atrakcyjny przedstawiła rolę „drzewa” w życiu człowieka i środowisku.

Przedszkolaki przypominały budowę drzewa, rozpoznawały wybrane gatunki drzew liściastych i iglastych oraz sposoby ich rozsiewania.

Więcej…
 
DZIEŃ MARCHEWKI PDF Drukuj Email

W ramach programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury" obchodziliśmy 18.10. "Dzień Marchewki". Głównym celem obchodów tego dnia było propagowanie idei zdrowego odżywiania. To pyszne, słodkie i chrupiące warzywo towarzyszyło dzieciom w przedszkolu. Dzieci przebrały się za marchewki, uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych i w zabawach muzyczno-ruchowych. Przedszkolaki poznały walory tego warzywa chrupiąc je i pijąc pyszny sok marchewkowy. Wykonywały również różnorodnymi technikami rozmaite prace plastyczne poświęcone marchewkom.

Więcej…
 
STRAŻNICY PRZTRODY PDF Drukuj Email

"Uczmy miłości do przyrody
uczmy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły"

H. Zdzitowiecka

Więcej…
 
MISIE POZNAJĄ PRACĘ BANKOWCA PDF Drukuj Email

17 października dzieci z grupy „Misie” dzięki mamie Julii poznały zawód „bankowca”.

Bajka przeczytana przez gościa„ Ile płacę”? ukazała w przystępny sposób dzieciom całą historię handlu, który kilka wieków temu odbywał się na zasadach wymiany towar za towar, następnie towar za złoto, aż po dzisiejsze czasy, kiedy handel towarami odbywa się za pieniądze.

Więcej…
 
MARSZ EKOLOGICZNY PDF Drukuj Email

15 października „starszaki”z naszego przedszkola wzięły udział w marszu ekologicznym dotyczącym zanieczyszczenia i ochrony powietrza.

Z tej okazji przedszkolaki, z pomocą swoich wychowawców i rodziców, przygotowały okrzyki oraz transparenty, w których zachęcały do ochrony środowiska: do segregowania odpadów, do stosowania ekologicznego opału, do szanowania lasów, zasobów wodnych i powietrza.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia123456następnaostatnia»