Home z życia przedszkola
rok szkolny 2020/2021
RYMOWANKI DLA ROLNIKA PDF Drukuj Email

Dzieci z grupy „Misie” 3-4 latki brały udział w wojewódzkim konkursie „Rymowanki dla rolnika”

organizowanym przez GUS w Krakowie.

Dziękujemy przedszkolakom za piękne emocje.

Życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

Wychowawcy grupy: E. Pędziałek-Krysta i J. Wolna.

Więcej…
 
ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA PDF Drukuj Email

Kto z nas nie miał w dzieciństwie swojego ukochanego pluszowego misia,

takiego, bez którego nie można było zasnąć?

 

 

25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel maluchów

i najmilsza przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś

Więcej…
 
POLUBIENIE DLA PRZEDSZKOLAKÓW PDF Drukuj Email

Grupa Misie z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Chełmku uczestniczy w konkursie

pt. „Rymowanki dla rolników”

zorganizowanym przez Urząd Statystyczny w Krakowie.

Do dnia 29 listopada 2020 trwa głosowanie przez Facebooka. Prosimy o wsparcie w głosowaniu.

Więcej…
 
KONWENCJA O PRAWACH DZIECKA PDF Drukuj Email

Niech się wreszcie każdy dowie I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,Stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta – spróbujcie dobrze zapamiętać!

Więcej…
 
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA- SŁONECZKA PDF Drukuj Email

Dzień 19 listopada pozostanie na długo w pamięci dzieci 3- letnich z grupy „SŁONECZKA”. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka.

W uroczystości uczestniczyła pani dyrektor Iwona Bochenek. Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki i taniec.

Więcej…
 
PODRÓŻ DO EKO-KRAINY- KOTKI PDF Drukuj Email

Dzieci z grupy „KOTKI” w ramach kolejnej edycji projektu edukacyjnego „Akademia Zdrowego Przedszkolaka” realizowały temat, „CO TO JEST ZDROWA ŻYWNOŚĆ”. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom, czym jest Piramida Żywienia Przedszkolaka. Posiłkując się ilustracjami produktów, dzieci potrafiły odtworzyć kolejność pięter Piramidy Żywienia. Rozmawiały na temat, co to jest zdrowa żywność i jak ją odróżnić od niezdrowej oraz jak rozpoznać zdrową żywność po opakowaniu.

Więcej…
 
PODRÓŻ DO EKO-KRAINY-KWIATUSZKI PDF Drukuj Email

Dzieci z grupy „Kwiatuszki” w dniu 16.11.2020r. uczestniczyły w zajęciach pt. „Zachowuję się bezpiecznie w kontaktach z nieznajomymi” w ramach projektu „Akademia zdrowego Przedszkolaka”. Dzieci na podstawię baśni „Czerwony Kapturek” dowiedziały się, że kontakty z nieznajomymi mogą nieść dla nich zagrożenie. Przedszkolaki przeanalizowały i oceniły zachowanie bohaterów, a także omówiły jak powinny zachować się w różnych sytuacjach w kontakcie z nieznajomymi.

Więcej…
 
PODRÓŻ DO EKO- KRAINY- SŁONECZKA PDF Drukuj Email

W ramach uczestnictwa w projekcie „Akademia zdrowego przedszkolaka” nasze „SŁONECZKA” uczestniczyły w zajęciach, które miały na celu przekonanie dzieci do zdrowego odżywiania i dbania o zdrowie jamy ustnej.

Celem zajęć było przybliżenie dzieciom tematyki zdrowego i ekologicznego odżywiania. Dzieci dowiedziały się, co jest dla nich dobre a co szkodzi ich zdrowiu oraz jak dbać o jamę ustną.

Więcej…
 
PODRÓŻ DO EKO- KRAINY- MISIE PDF Drukuj Email

Przedszkolaki z grupy Misie wiedzą, że Piramida Żywieniowa obrazuje ich codzienną dietę i tylko dostarczanie produktów ze wszystkich pięter gwarantuje im zdrowie i odporność na choroby. Wiedzą też i rozumieją, że prócz zdrowego odżywania, ważne jest uprawianie sportu. W czasie zajęć ruchowych, dzieci przestrzegają zasady bezpieczeństwa oraz znają i stosują zasadę fair play.

Więcej…
 
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI PDF Drukuj Email

A ja Ciebie kto zapyta:

Kto Ty taki, skąd Ty rodem?

Mów, żeś z tego łanu żyta,

żeś z tych łąk, co pachną miodem.

Mów, że jesteś z takiej chaty,

co Piastowską chatą była.

Żeś z tej ziemi, której kwiaty

gorzka rosa wykarmila. 

Maria Konopnicka

Więcej…
 
PODRÓŻ DO EKO-KRAINY- OSZCZĘDZAMY ENERGIĘ- MOTYLKI PDF Drukuj Email

Nasze przedszkolaki uczestniczą w kolejnej edycji projektu edukacyjnego Akademia Zdrowego Przedszkolaka. Podczas zajęć dydaktycznych „Motylki” wyruszyły w podróż, której miejscem docelowym był Przystanek - Oszczędzanie energii. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom tematyki degradacji środowiska naturalnego na skutek wydobywania nieodnawialnych źródeł energii z jednoczesnym ukazaniem alternatywnych, ekologicznych sposobów jej pozyskiwania. Dzieci dowiedziały się o zagrożeniach dla człowieka, fauny i flory spowodowanych pracami górniczymi na drodze wydobywania węgla kamiennego.

Więcej…
 
ZACHOWUJĘ SIĘ BEZPIECZNIE W KONTAKTACH Z NIEZNAJOMYMI- MOTYLKI PDF Drukuj Email

W ramach uczestnictwa w projekcie „Akademia zdrowego przedszkolaka” nasze najmłodsze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach, które miały na celu przekonanie dzieci do tego, że mają prawo, a nawet obowiązek odmawiania nieznajomej osobie dorosłej z uwagi na swoje bezpieczeństwo, a także dodać odwagi w zachowaniach asertywnych. Dzieci przez kolejne dni słuchały bajek o „Czerwonym Kapturku”, „O siedmiu koźlątkach” i za każdym razem analizowały zachowanie bohaterów z ukazaniem jakie niebezpieczeństwo może grozić dziecku przy nadmiernym zaufaniu wobec nieznajomych.

Więcej…
 
WARZYWNE STWORKI W GRUPIE KWIATUSZKI PDF Drukuj Email

Utrwalając tematykę owoców i warzyw dzieci z grupy Kwiatuszki miały za zadanie wspólnie z rodzicami wykonać kukiełkę z warzyw. Dziękujemy rodzicom, którzy rozmawiają z dzieckiem o tym co było na zajęciach i wykonali ze swoim dzieckiem zadaną pracę. Zostały wyróżnione trzy prace Karolka, Jessiki i Tomasza, które wyróżniły się pomysłowością i dużą ilością użytych warzyw. Borys, Karol oraz Inga zostali również nagrodzeni za wykonane marchewkowe ludziki.

Więcej…
 
JESIENNE BUKIETY- BIEDRONECZKI PDF Drukuj Email

Dzieci z grupy "Biedroneczki" uczestniczyły w zajęciach poświęconym jesiennym liściom.

Przedszkolaki przyniosły do przedszkola kolorowe liście, które zebrały podczas spacerów.

Biedroneczki, poznały rodzaje drzew, z jakich pochodzą zebrane liście: kasztanowiec, dąb, klon.

Segregowały liście według rodzaju, przeliczały, określały liczbę liści w zbiorach. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawie badawczej: poznały budowę liścia. Oglądały liście przez lupę. Szukały różnic i podobieństw.

Więcej…
 
CO PŁYWA? CO TONIE?- SŁONECZKA PDF Drukuj Email

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem" Konfucjusz

 

SŁONECZKA” zamieniły się w małych badaczy. Sprawdzały, które przedmioty pływają po powierzchni wody, a które toną. Kiedy przystąpiliśmy do naszego eksperymentu dzieci zastanawiały się czy dany przedmiot utrzyma się na powierzchni wody czy utonie. Oczywiście ze względu na wiek dzieciom pokazane zostało przy wykorzystaniu wazonu napełnionego wodą, co znaczy utrzymać się na powierzchni wody, a także co znaczy utonąć.

Więcej…
 
BEZPIECZEŃSTWO NA ROWERZE PDF Drukuj Email

W dniu 04.11.2020r. grupa „Misie” w ramach projektu Akademia Zdrowego Przedszkolaka uczestniczyła w zajęciach pt. Bezpieczeństwo na rowerze”. W tym dniu na podstawie historyjek obrazkowych i własnego doświadczenia dzieci nauczyły się podstawowych zasad bezpiecznej jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach.

Więcej…
 
PSZCZÓŁKI MAŁYMI BADACZAMI PDF Drukuj Email

Eksperymenty dają dzieciom dużo radości i dobrej zabawy, a jednocześnie wzbogacają je w wiedzę odnoszącą się do otaczającego świata. 
Woda jest niezbędna w życiu człowieka, dlatego dzieci z grupy Pszczółki poznawały jej właściwości- za pomocą zmysłu dotyku i zapachu wskazywały jej temperaturę, zapach, kolor i stan skupienia. Zwróciły uwagę, na bezpieczeństwo podczas gotowania cieczy, przelewały wodę do różnych naczyń, a także sprawdzały ,,Co pływa, a co tonie?"
Więcej…
 
CO TAK PACHNIE ? -SŁONECZKA PDF Drukuj Email

Zmysły pozwalają nam odbierać wszelkie bodźce płynące z zewnątrz, przetwarzać je i na podstawie analizy podejmować ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa decyzje. Ich rozwój wcale nie zatrzymuje się na etapie niemowlęcym, także przedszkolak musi nadal ćwiczyć, aby się w tym doskonalić.

Więcej…
 
JESIEŃ W GRUPIE KWIATUSZKI PDF Drukuj Email

Jesień to kolorowa pora roku, ktora pozwala w przedszkolu prowadzić wiele ciekawych zajęć. Grupa Kwiatuszki poznała wiersze J. Brzechwy "Na straganie", manipulując sylwetami warzyw dzieci utrwaliły ich nazwy. Na podstawie  wiersza "Pomidor" malowały i ozdabiały papierowy tależyk pamiętając o zachowaniu bohatera z wiersza.

Więcej…
 
SUKCES W KONKURSIE WOJEWÓDZKIM „EKOPRZEDSZKOLE 2020” PDF Drukuj Email

SUKCES W KONKURSIE WOJEWÓDZKIM „EKOPRZEDSZKOLE 2020”

Przedszkole Samorządowe nr 2 w Samorządowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Chełmku przystąpiło do Wojewódzkiego Projektu Ekologicznego EKOPRZEDSZKOLE 2020.Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie, a jego Partnerem Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Więcej…
 
MOTYLKI NA JESIENNYM SPACERZE PDF Drukuj Email

27 października 2020r. nasze najmłodsze przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do parku, aby obserwować jesienne zmiany w przyrodzie. „Motylki” bacznie przyglądały się drzewom, kształtom liści, nazywały barwy i jesienne dary parku. Maluchy spędziły radosne chwile podczas zabawy wśród kolorowych liści. Jesienne słońce sprawiło, że liście mieniły się wszystkimi kolorami i przyniesione do przedszkola ozdobiły nasz kącik przyrody.

Więcej…
 
MOTYLKI- ZABAWY Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ PDF Drukuj Email

Jeśli jesienne słońce nie zachęca do wyjścia na zewnątrz szukamy ciekawych rozwiązań na wspólną zabawę w sali przedszkolnej. Takim rozwiązaniem jest bajecznie kolorowa chusta, przyciągająca wzrok i wzbudzająca zainteresowanie dzieci. Zabawy z chustą już od dawna w naszym przedszkolu cieszą się dużą popularnością, gdyż dzięki nim można lepiej się poznać , a nawet przeżyć niezwykłą podróż w wyobraźni kiedy chusta staje się statkiem lub balonem. Liczba możliwości zastosowania tej pomocy dydaktycznej (opracowanej i rozprowadzonej przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza) jest nieograniczona.

Więcej…
 
SŁONECZKA ZBIERAJĄ KASZTANY PDF Drukuj Email

Zbieramy kasztany Jesień w parku jest bogata – tu kolorowe liści, tam żołędzie, a tam dalej szyszki. "SŁONECZKA" wybrały się na jesienne zbiory kasztanów i żołędzi. Tylko który tu wybrać? Każdy taki piękny i wszędzie ich tak dużo. Żołędzie i kasztany będą przeznaczone dla zwierząt leśnych na zimę.

Więcej…
 
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE „MOTYLKI” PDF Drukuj Email

„Mamo ja nie zmyślam wcale … wiesz w przedszkolu jest wspaniale”

- PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE „MOTYLKI”

Tradycji stało się zadość i 16 października 2020r. w grupie naszych najmłodszych przedszkolaków odbyło się uroczyste pasowanie. Dzieci przygotowały z tej okazji krótki program słowno-muzyczny, pokazując ile nabyły różnych umiejętności przez niespełna dwa miesiące wspólnych działań w grupie rówieśniczej. Uroczystego pasowania dokonała Dyrektor Przedszkola Pani mgr Iwona Bochenek. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz książeczki zakupione przez Grupową Radę Rodziców.

Więcej…
 
PIRAMIDA ŻYWIENIOWA-KODOWANIE PDF Drukuj Email

W ramach innowacji pedagogicznej dotyczącej kodowania oraz zagadnień kształtujących postawy prozdrowotne, dzieci z grupy Pszczółki tworzyły przepis, jak krok po kroku wykonać sałatkę owocową. Następnie wspólnie stworzyły piramidę żywieniową z wykorzystaniem kolorowych kubeczków, przypisanych odpowiednim kolorem do danego piętra piramidy.

Więcej…
 
WARZYWNE PIECZĄTKI PDF Drukuj Email

Na dzisiejszych zajęciach dzieci z grupy „Pszczółki” wykonały odbitki z matryc zrobionych z ziemniaka i marchewki. Dzieci zapoznały się ze sposobem wykonania różnych stempli z warzyw i ich wykorzystaniem w pracy plastycznej. „Pszczółki” dzięki swojej wyobraźni tworzyły piękne, kolorowe i o różnych kształtach prace.

Więcej…
 
SŁONECZKA W DRODZE DO WARZYWNIAKA PDF Drukuj Email

 Kształtując u przedszkolaków prawidłowe nawyki żywieniowe, poprzez cykl różnorodnych zajęć "SŁONECZKA" poznawały wartość odżywczą owoców  oraz konieczność ich spożywania dla zdrowia.

W tym tygodniu "SŁONECZKA"  gromadziły w kąciku przyrody dary sadu, podczas zajęć praktycznych poznawały smak, zapach, kształt, wielkość i kolor owoców, wybrała się  również na wycieczkę do pobliskiego sklepu warzywnego.

Więcej…
 
KOTKI NA JESIENNYM SPACERZE PDF Drukuj Email

Korzystając ze słonecznej wrześniowej pogody dzieci z gr. „KOTKI” wybrały się do lasu. Głównym celem wizyty w lesie było przybliżenie przedszkolakom środowiska przyrodniczego, jakim jest las.

Przedszkolaki wyruszyły na spacer leśnymi dróżkami. Poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic np. spostrzegły wiewiórki, mrówki, pajączki i inne owady.

Więcej…
 
DZIEŃ MARCHEWKI PDF Drukuj Email

W ramach realizacji ogólnopolskiego programu profilaktycznego „Kubusiowi przyjaciele natury” 6 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Marchewki”. Przedszkolaki z wszystkich grup przyszły  do przedszkola ubrane  w kolorze marchewki i uczestniczyły w działaniach, których celem było  poznanie i utrwalanie wiadomości na temat walorów smakowych i odżywczych warzyw, a w szczególności marchewki.

Więcej…
 
PSZCZÓŁKI PRZED WARZYWNIAKIEM PDF Drukuj Email

Spacer „ Pszczółek” przed pobliski Warzywniak

Dzieci z grupy „Pszczółki” wybrały się przed pobliski sklep Warzywny. Celem naszej wycieczki było zapoznanie się z miejscem, w którym można zakupić owoce i warzywa. Pszczółki oglądały i rozpoznawały owoce i warzywa wystawione przed wejściem do sklepu. Nazywali owoce i warzywa po ich nazwie, określali ich kolor. Wskazywali te owoce, które rosną w Polsce, oraz te, które są sprowadzane do naszego kraju.

Więcej…
 
MISIE-PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA PDF Drukuj Email

Misie - Pasowanie na Przedszkolaka”

 

Dzieci, które we wrześniu pierwszy raz przekroczyły próg przedszkola i dołączyły do grupy „Misie” - 29 września 2020 r. miały swoją pierwszą ważną, przedszkolną uroczystość – Pasowanie na Przedszkolaka.

W tym wyjątkowym dniu przedszkolaki w odświętnych strojach wystąpiły wspólnie z dziećmi 4 letnimi z pokazem artystycznym złożonym z wierszy, piosenek, tańców.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2