Oto kilka rad dla rodziców, które pomogą zminimalizować negatywne skutki adaptacji dziecka w przedszkolu:

 1. Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź, przekazując maluszka nauczycielowi;
 2. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić;
 3. Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz. Kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezent,  
  ale nie może to być forma przekupywania,  lecz raczej nagrody. Z czasem ten bodziec stanie się zbędny;
 4. Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu – to powoduje niepotrzebny stres;
 5. Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzała je do przedszkola inna osoba, którą dziecko zna;
 6. Staraj się określać, kiedy przyjdziesz po dziecko, nie mów: „przyjdę, kiedy skończę pracę”, ponieważ dziecko nie wie, o której godzinie rodzice kończą pracę. Lepiej powiedzieć: „odbiorę cię z przedszkola po podwieczorku/po obiedzie”.  Jest to dla dziecka dobra miara czasu, gdyż wie, kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to, by DOTRZYMYWAĆ SŁOWA!
 7. Nie okazuj negatywnych emocji: nie płacz, nie wracaj pod drzwi, gdy słyszysz, że dziecko płacze. Takie zachowania są u dziecka zupełnie normalne. Jednak, kiedy zobaczy, że rodzic czuje się niepewnie w sytuacji pozostawienia w przedszkolu, będzie miało wrażenie, że dzieje się coś niedobrego, a to spotęguje stres;
 8. Każde dziecko uspokaja się w zasadzie od razu po zamknięciu drzwi do sali, ponieważ absorbują je nowi koledzy, wielość zabawek, a życzliwa i uśmiechnięta pani weźmie na ręce i uspokoi, zajmując uwagę dziecka czymś miłym i pozytywnym;
 9. Tłumacz dziecku, że reguły obowiązują w przedszkolu są dobre. Dzieci lubią, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię. Brak zasad i wymogów ze strony nauczyciela sprawia, że dziecko odczuwa chaos, a to powoduje brak poczucia stabilności
  i bezpieczeństwa w nowym miejscu;
 10. Wszystkie wątpliwości lub pytania kieruj do nauczyciela. To osoba, która spędza z dzieckiem większość dnia, więc doskonale je zna i jest kompetentna, na pewno uzyskasz pomoc. Dziecko widząc, że rodzice rozmawiają z nauczycielem, czuje się bezpieczne.

PAMIĘTAJŻEGNAJ I WITAJ SWOJE DZIECKO ZAWSZE Z UŚMIECHEM!